“Mezo” cildin orta tabakası, “terapi” de tedavi anlamlarını taşımaktadır. Böylece mezoterapinin kelime anlamına bakacak olursak cildin orta tabakasının tedavi edilmesi anlamındadır.

Mezoterapi, çeşitli vitamin, mineral, yapı taşları, ilaçlar, enzimlerden oluşan karışımların direkt olarak deri içerisine verilmesi işlemidir. Bu işlemde direkt tedavisi edilmesi istenen hedef bölgeye ulaşıldığı için verimlilik çok daha yüksek, yan etki çok daha düşüktür.

 

Mezoterapi kullanım alanları:

  • Saç mezoterapisi
  • Yüz mezoterapisi
  • Bölgesel ve selülit mezoterapisi
  • Ağrı tedavilerinde mezoterapi

 

Saç mezoterapisinde amaç saç dökülmesinin durdurulması, mevcut saçların güçlendirilmesi ve yeni saçların çıkmasını sağlamaktır. Saç mezoterapisinde kullanılan solüsyonlar kan dolaşımını hızlandırmakla beraber saçın ihtiyacı olan yapıtaşlarını kıl folikülüne direkt olarak vermesini sağlamaktadır.

Yüz mezoterapisinde ise amaç yaşlanmanın geciktirilmesi, kırışıklıkların tedavisi, cildin toparlanması, gevşekliğin giderilmesi ve cildin canlandırılması işlemleridir. Yüz mezoterapisinde kullanılan solüsyonlar vasıtasıyla cildin destek dokusu olan kolojenin yapımının arttırılması amaçlanmaktadır.

 

 

 

Yan etkisi;

Mezoterapinin yan etkisi yok denecek kadar azdır. Nadiren oluşabilen alerjiler haricinde bilinen yan etki saptanmamıştır. Çünkü mezoterapide ilaçlar kan yolu ile emilip sistematik bir etki gösterecek miktarda kullanılmazlar. Bu yüzden çoğu yerde mezoterapi yöntemi hiç ilaç kullanamayacak kadar karaciğer veya böbrek fonksiyonları bozuk hastaların bile ağrı veya zayıflama tedavilerinde rahatça kullanılan bir yöntemdir.

Mezoterapi seansı 5-20 dakika arası sürer. Şikayete bağlı 5-10 arası seans uygulanır ve bu seanslar 10 günde birdir.

 

Kimlere uygulanır;

Boyun, yüz, dekolte bölgesi gibi yerlerinde zamanla veya başka faktörlerle cildinde deformasyonlar oluşmuş kişilere uygulanır. Oldukça başarılı sonuçlar alınması mümkündür. Mezoterapi fiyatı uygulayan cerraha ve operasyon bölgesine göre değişebilmektedir. Cildin ayrıntılı muayenesi yapıldıktan sonra kişiye cildin ihtiyaçlarına uygun ilaç karışımları hazırlanır. Operasyon bölgesi dezenfekte edilir ve hazırlanan ilaç karışımı ince iğneler aracılığıyla cilt içine verilir.

 

Mezoterapi sonrası bazı unsurlara dikkat edilmesi önerilir. Uygulama sonrası operasyon bölgesinde küçük iz ve morluklar görülebilir. Bunlar tedavi gerektirmez ve birkaç gün içerisinde kaybolur. Operasyon sonrası yaklaşık 1 hafta denize girilmemesi ve güneşten uzak durulması önerilir.

 


Dr. Betül ÖZTÜRK GÜNEL

1980 yılında Almanya'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Yeditepe Üniversitesi (İngilizce) Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2006 yılında başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır.

Bir süre Devlet Hastaneleri ve Aile Sağlık Merkezlerinde görev almış olan Dr. Betül ÖZTÜRK GÜNEL, daha sonra İş Yeri Hekimliği ile Sigorta şirketlerinde Bilirkişi Hekimi olarak hasta kabulü yapmıştır.

Dr. Betül ÖZTÜRK GÜNEL, Medipol Üniversitesi Sağlık Bakanlığı onaylı Akupunktur, Kupa Terapi (Hacamat), Hirudoterapi (Sülük), Ozonterapi, Mezoterapi eğitim ve kurs programını başarıyla tamamlamıştır. Evli ve 3 çocuk sahibi olup, iyi derecede İngilizce ve Almanca bilmektedir. Mesleki çalışmalarına ise şu an İstanbul/Üsküdar'da bulunan özel muayenehanesinde devam etmektedir.

 
Adres Mimar Sinan, Kassam Çeşme Sokaği No: 7 D:.1, 34672 Üsküdar/İstanbul
WhatsApp WhatsApp ile soru sormak için tıklayın
Telefon 0552 290 1980
İnstagram dr.betulozturkgunel
Facebook doktorbetulozturkgunel